Czym skorupka…, czyli co krakowskie nastolatki robiły w weekend

Pierwszy w tym roku, pierwszy w Krakowie, czwarta edycja – lutowy krakowski Startup Weekend Kids to żywy dowód, że zespoły nastolatków (9-17 lat), wspierane przez dorosłych, potrafią zamienić pomysł w projekt biznesowy. Wydarzenie zorganizowały Krakowski Park Technologiczny, Inkubator Technologiczny KPT, WebTango.pl oraz Fundacja “Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne”.

2-4 lutego 2018 r. W Krakowskim Parku Technologicznym powstała przestrzeń współpracy, intensywnego treningu i pysznej zabawy dla blisko 70 dzieci i nastolatków (do 9 do 17 lat), wspieranych przez dorosłych pod hasłem Startup Weekend Kids.

To jest ten rodzaj ciężkiego weekendu, za jakie najbardziej lubię moją pracę w Krakowskim Parku Technologicznym. Przez te 3 dni można było zobaczyć prawdziwy efekt naszych starań na twarzach dzieciaków, które brały udział w pierwszym Startup Weekend Kids w Krakowie. To ich pomysły, ciężka praca, przeprowadzanie wywiadów z każdą napotkaną dorosłą osobą, współpraca między sobą, jak i z dorosłymi supervisorami czy mentorami pokazują, że nerwy i wysiłek włożone w zorganizowanie tego wydarzenia, były tego warte – mówi Mateusz Cybula, manager Inkubatora Technologicznego KPT i współorganizator wydarzenia.

Cel tych weekendowych warsztatów jest prosty – przejść od “fajnego pomysłu” do projektu biznesowego lub społecznego. Czyli stworzyć startup. Dzieciaki zdobywają podstawowe kompetencje cyfrowe, uczą się pracy w zespole i odkrywają w sobie przedsiębiorczość.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak szybko dzieciaki zaczynają rozumieć, że sam pomysł to jeszcze niewiele i bez zbędnych ceregieli przechodzą do działania. Z niezwykłą energią zabierają się za przekuwanie problemów, potrzeb i pomysłów w projekty biznesowe. Nie gorzej od dorosłych przedsiębiorców, a czasem nawet z większą bezkompromisowością i odwagą, pokonują swoje obawy związane z wyjściem do ludzi, publiczną prezentacją czy brakiem wiedzy lub umiejętności. Cieszy nas możliwość wydobywania ich potencjału i budzenia ogromnych pokładów przedsiębiorczości, które mają w sobie –  mówi Krzysztof Gontarek, organizator wydarzenia i prezes Fundacji “Pierwsze Miejsca są Zawsze Wolne”.

Od piątku do niedzieli, od pomysłu do projektu

Do pracy przystąpiło 12 zespołów, z pomysłami i gotowością do zmierzenia się z wyzwaniami, każdy ze wsparciem dorosłego supervisora. Gdybyśmy cofnęli się w czasie do 3 lutego 2018 roku, moglibyśmy usłyszeć pełne entuzjazmu głosy “Ale fajnie, że to my decydujemy, a dorośli tylko podpowiadają i nie wtrącają się”. Owi nie wtrącający się dorośli to mentorzy o nazwiskach doskonale znanych nie tylko w branży technologicznej: Martyna Arent z Contellio, Ania Szwiec z Women in Technology, Bartosz Józefowski z Krakowskiego Parku Technologicznego, Mateusz Mucha z Omni Calculator, Paweł Nowak z Contellio, Maciej Stęga – ekspert od HR i EB, Tomasz Wesołowski z 2040.io, Marek Przystaś z Duckie Deck, Maciej Ryś ze Smogathonu, Jakub Krzych z Estimote, Andrzej Targosz z Eventory, Jakub Kozioł z PROIDEA i Chris Kobylecki z Innovation Nest. Pozostawali do dyspozycji młodych adeptów przedsiębiorczości, krążąc między pracującymi zespołami, służąc swoją wiedzą i poradą. Jakub Krzych (Estimote) przygotował też dla uczestników świetnie przyjęty warsztat o beaconach i technologii Estimote Mirror, znakomicie pokazując biznesowe zastosowanie ciekawej technologii.

Przez weekend dzieciaki uczyły się (na własnej skórze!) m.in. weryfikacji pomysłu poprzez badania wśród potencjalnych klientów, pracy w zespole według metody kanban, opracowania Business Model Canvas projektu, tworzenia persony potencjalnego klienta oraz opracowania MVP (minimum viable product). Poznały darmowe narzędzia graficzne online oraz nauczyły się budować landing page. Ostatnim zadaniem było przygotowanie i wygłoszenie publicznej prezentacji z omówieniem projektu, zdobytych informacji i dokonań.

Młodzieżowa przedsiębiorczość kwitnie

Prezentacjom przez blisko dwie godziny z uwagą przysłuchiwało się 5 wymagających jurorów – Ula Młodnicka-Kornaś, psycholog i ekspert komunikacji z dziećmi, na co dzień związana z Duckie Deck; Jacek Drabik, Country Manager, President of The Board w Motorola Solutions Poland; Zbigniew Woźnowski, prezes i współzałożyciel Reality Games; Richard Lucas, seryjny przedsiębiorca i mentor młodych biznesów oraz Wojciech Przybylski, prezes Krakowskiego Parku Technologicznego. Jurorzy, nie stroniąc od trudnych pytań, kompleksowo oceniali przedstawiane projekty, biorąc pod uwagę cztery kategorie: model biznesowy; weryfikację wśród klientów; wykonanie i projekt; zaangażowanie, otwartość i odwagę.

Kiedy przyszło do podsumowania, okazało się, że i jurorzy dostali podczas Startup Weekend Kids trudne zadanie. Wyłonienie zwycięskiego projektu nie było proste, a został nim projekt “Dzieci dla dzieci”.

Gabriela Wesołowska, Emilia Liszka i Zofia Dobkowska odświeżają rynek wydawniczy. Ich projekt “Dzieci dla dzieci” ma promować książki napisane przez dzieci. Zaczęło się od własnych książek dziewczyn “Świąteczna przygoda”, których nie było gdzie sprzedać. Ten problem stał się punktem wyjścia ich pracy podczas Startup Weekend Kids. Pracowały nad stroną internetową, która ma umożliwić kupowanie, sprzedawanie, wydawanie oraz wymienianie książek napisanych przez dzieci. Z sukcesem – wygrały, zdobywając maksymalną liczbę punktów we wszystkich ocenianych przez jury kategoriach: model biznesowy; weryfikacja wśród klientów; wykonanie i projekt; zaangażowanie, otwartość, odwaga. Ich osiągniecie było poprzedzone intensywną pracą.

Natomiast zespół LedPaint otrzymał od firmy Estimote wyróżnienie w postaci zestawów beaconów za najciekawsze i najbardziej zaawansowane wdrożenie elektroniki. Chłopcy pracowali nad roletą sterowaną przez aplikację mobilną. W tracie warsztatów stworzyli działający MVP swojego pomysłu.

Nieco łatwiejszym wyzwaniem okazało się przyznanie wyróżnień – każdy z zespołów był jedyny w swoim rodzaju i wyraziście wyróżniał się konkretnymi kompetencjami na tle pozostałych.

 

PocketDesk to połączenie biurka roboczego z VR, pozwalające na transportowanie danych w dowolne miejsce za pomocą chmury lub telefonu. Zespół stojący za projektem otrzymał wyróżnienie za zmysł biznesowy.

Bluject – aplikacja (Android, iOS), która pozwala łatwo i szybko połączyć telefon z projektorem – wyróżnienie za zespołową duszę.

Seek Dragons to gra w łapanie smoków, poznawanie ciekawostek i rozwiązywanie zagadek na terenie Krakowa – wyróżnienie za odwagę do podejmowania wyzwań.

Planeta zwierząt to aplikacja umożliwiająca „podróże cyfrowe” i poznawanie egzotycznych zwierząt – wyróżnienie za kreatywność.

Off-talk to narzędzie zachęcające użytkowników do komunikacji offline – w formie nakładki na system, jak i aplikacji – wyróżnienie za dostrzeżenie realnego problemu.

BrainTime – planer nauki, czyli narzędzie online służące do planowania nauki ucznia – wyróżnienie za dojrzałe podejście do wolnego czasu.

Bank of Items, czyli bank przedmiotów umożliwia wypożyczanie potrzebnych sprzętów od osób prywatnych z najbliższej okolicy – wyróżnienie za umiejętność samoorganizacji.

LedPaint to LEDowa roleta sterowana przez aplikację mobilną, służąca do prezentowania i tworzenia na niej grafik – wyróżnienie za super mózgi.

#skill2skill jest projektem poświęconym wymianie kompetencji i umiejętności międzyludzkich na dużą skalę – wyróżnienie za elastyczność biznesową.

#4people ma być narzędziem do promocji wśród dorosłych pomysłów dzieci i młodzieży, m.in. platformą internetową łącząca młodych pomysłodawców z podmiotami (fundacje, stowarzyszenia, organizacje), które będą mogły je wykorzystać – wyróżnienie za wrażliwość na innych.

Aktywnysenior.pl to projekt szkoły (lub zestawu kursów) dla osób starszych z zakresu korzystania z nowoczesnych urządzeń elektronicznych. Zespół nie przystąpił do końcowej prezentacji.

Nie zdziwcie się, jeśli niedługo spotkacie już nie projekt, a działający produkt, aplikację, grę czy stronę pod jedną z tych nazw!

Zapraszamy po więcej

Za niesamowite wrażenia dziękują wszystkim uczestnikom organizatorzy wydarzenia: Krakowski Park Technologiczny, Inkubator Technologiczny KPT, WebTango.pl oraz Fundacja “Pierwsze Miejsca Są Zawsze Wolne”, patron honorowy wydarzenia Startup Poland, partner główny PIXEL Technology oraz patroni medialni: Crossweb.pl, Dobra Technologia, Mam Startup, Gazeta.pl NEXT, di24.pl oraz Mam Biznes. To nie jest nasze ostatnie słowo! Wypatrujcie kolejnych zapowiedzi.

One thought on “Czym skorupka…, czyli co krakowskie nastolatki robiły w weekend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.